Šelak

(1/16) > >>

Donda:
Evo da vam dam tutorijal za pravljenje selaka.Ne bih zelela da neko pomisli da sam se izreklamirala i sl., meni je zaista lakse da vam napravim i posaljem lak (ugradjujem se minimalno), nego svakoj od vas pojedinacno da objasnjavam sta i kako (zaista zbog obaveza nemam toliko vremena), jer samo pravljenje trazi malo vise iskustva, ali nije nikakva prevelika mudrost napraviti ga.Inace selak koristim preko 10 godina, ne za lakiranje polimerske gline, ali sam s njim radila dosta toga.Nikada ni na jednoj povrsini mi se nije oljustio ili ogulio, popucao i sl.Evo sad ce i godinu dana kako sam lakirala p. glinu, takodje nema nikakvih promena.On je inace prirodna stvar,vise o tome mozete procitati na netu, da ne bih sirila pricu.Ima ih vise vrsta, a i postoje na trzistu selaci koji su prosli razlicite hemijske procese.Ja sam radila s nekoliko vrsta selaka i svaki je imao neku namenu.Ovaj za fimo je bitan da bude sto svetliji i prociscen - da nema u sebi nikakvih necistoca i voska (eventualno malcice, ali bas macice taloga) i da bude bistar i redak kada se otopi.Nikako ne kupovati selak u neprociscenim ljuspicama ili mleven .Najteze mi je da vam objasnim gustinu selaka - jednostavno treba da je bas redak.Ljuspice se potapaju uvece u odnosu 2:1 alkohol 96% - selak.Sutradan se promesa zelatinozni deo koji se stvori na dnu i jos se dodaje alkohola dok ne postane redak.E ja to radim od oka i iz iskustva.Izvinjavam se, moram da prekinem zbog obaveza, nastavljam pisanje kasnije...

Dana:
Donda, :kiss:,ja bih bas bila presretna kada bih kupila gotov lak!Do sada se nisam ukljucivala u temu o selaku,jer sam mislila da je komplikovan za pripremu,tako da je ona tvoja ponuda  :woohoo:

Donda:
Dano ako ti treba pisi mi na pp!  :haha:

...Kada napravimo selak i kada je gotov potapamo cele komade nakita u njega.Zato je nezgodan za lakiranje ravnih i jako svetlih povrsina.Ali i to se uz iskustvo moze odraditi.Mnoge moze da uplasi bakarna boja selaka kada se otopi, ali posto je jako redak on uopste ne boji glinu.To bi se desilo ako bismo bas puno puta umocili neki komad.Nadam se da cu posle Nove godine uspeti da dodjem do najsvetlijeg moguceg selaka, ali do njega se dosta tesko dolazi.Sta je jos jako dobro - mozete ga skinuti ako niste zadovoljni.Meni se dogadjalo kada sam umakala srca priveske da ih nisam dobro okapala pa mi se na dnu srca stvorio blagi reljef, tj linijice.Onda se samo uzme najfinija brusna smirgla, ona od 1000 npr i blago se skine taj deo laka.Potom jagodicu prsta umocimo u selak i brzim potezima predjemo osmirglani deo - on ce se lepo stopiti s ostalim izlakiranim delovima.Takodje mozemo umociti krpicu bez dlacica u alkohol 96% i skinuti taj neuspeli deo, pa ponovo.Najvaznije - mozemo komplet skinuti lak s celog komada ako nismo zadovoljni.To nista nece skoditi glini, a vi mozete opet izlakirati selakom.Ja sam cak izlakirani medaljon, onaj po tut.Donne Kato, pekla u rerni sa sve lakom i on se nije mrdnuo.Stvarno sam zaista zaljubljena u selak.On nema onaj visoki vristeci sjaj kao neki lakovi, ali se meni zato i svidja - zbog divnog osecaja pod rukama i prelepog mekog sjaja.I naravno sto je komad bolje ismirglan i selak je efektniji.On registruje svaku rupicu i neravninu i njime ne mozete bas napuniti texturu na nakitu, ako je ima.E, sad, bez obzira na celu ovu moju pricu, nekome mozda nece odgovarati i nece mu biti to TO.Zato je najbolje probati ga pa videti.Draga Katty ga je probala, citali ste njene utiske, meni je stvarno drago sto i njoj odgovara, smatram je jednom od najkompetentnijih ovde, sto se polimerske gline tice.A i to mi govori da nisam subjektivna! :wink: Da ispricam i jednu malu lepu pricicu: moja baka je bila politirka, nekad se namestaj lakirao samo selakom.Kada je umrla nasla sam kesicu selaka kod nje.Stajala je sigurno 20 godina, bez preterivanja,kod nje, jer ona je umrla u svojim 80-im, a penzionisala se na vreme.Ja sam taj selak otopila i bio je odlican!!!  :trep: Zao mi je sto je nisam pitala da mi pokaze vestinu i otkrije tajnu politiranja, jer to je bas tako - tajna koju mnogi kriju, a malo njih je zna.
Onda se mogu do visokog, divnog sjaja politirati velike povrsine.Ja sam imala neke pokusaje, ali sam bila poprilicno nezadovoljna dobijenim rezultatima.Moj otac je ceo zivot proveo u industriji namestaja i kaze da su kod njih to radili posebni majstori, cesto puta i zene (moja baka je radila u istoj firmi).Vidite da meni u stvari selak tece venama... :grin: . Imam obecanje mog oca da ce me odvesti kod svog kolege koji zna tu vestinu, da mi je otkrije!  :wink: Eto ja se bas raspisala, malo i ugnjavila, a vi pitajte na ovoj temi sve sto vas interesuje, ako znam - odgovoricu.

sirijus123:
Citat: Donda  Октобар 30, 2009, 06:08:56

...Kada napravimo selak i kada je gotov potapamo cele komade nakita u njega.

Znaci ne moze se umociti cetkica u lak pa lakirati?  :huh:

Donda:
Moze, ali necete biti zadovoljne izgledom izlakiranog dela kao kad ga lakirate celog.Onda sto sira i meksa cetka, a sto manje selaka na cetkici, tek, tek da izlakira.Cetkice perete u alkoholu 96%.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana